Az igaz, hogy a kézmosás a legjobb módja a különféle fertőzések elkerülésének. Kérdés, hogy ez csak akkor van-e így, ha minden alkalommal antibakteriális szappannal mosakszunk, ahogy ezt a hirdetésekben láthatjuk?
Kutatók állítják, hogy ez egyáltalán nem igaz, sőt arra figyelmeztetnek, hogy az antibakteriális tisztálkodószerek többet árthatnak, mint amennyit használnak.
Hogyan működnek az antibakteriális szappanok?
Az elmúlt években több kutató is alaposan megvizsgálta az antibakteriális anyagot is tartalmazó tisztálkodó szereket.
A vizsgálatokban kiderült, hogy ezek a baktériumölők nemcsak a káros kórokozókat pusztítják el, de a hasznosakat is. Megbontják a bőr természetes védőköpenyét, így megfelelő táptalajt biztosítanak az antibakteriális hatóanyagra ellenálló, rezisztens baktériumok kifejlődéséhez. A probléma az antibakteriális szappanok mindennapos használatával, hogy egyre több baktérium válik ellenállóvá az antibakteriális szerekkel szemben. Hasonlóan rezisztencia alakulhat ki az antibiotikumokkal szemben is, ha indokolatlanul, vagy túl gyakran használjuk, és később a gyógyszer akkor sem használ, amikor igazán szükség lenne rá.
Egyre több termék tartalmaz antibakteriális anyagokat
A reklámok hatására a szappanok és tusfürdők forgalma folyamatosan növekszik. Újabb és újabb termékek jelennek meg a piacon, és a "kettő az egyben" (szappan és testápoló is egyben) ápolószerek mellett az antibakteriális termékeket vásárolják a legtöbben Egyre több termék tartalmaz antibakteriális anyagokat is. Az USA-ban így pl. már a folyékony szappanok hetvenöt, a normál szappanok harminc százaléka tartalmaz baktériumölő szert, triklozánt, vagy triklokarbont.
Nem bizonyított, hogy az antibakteriális hatóanyagot tartalmazó háztartási tisztálkodó- és tisztítószerek megelőzik a különböző fertőzéses betegségeket. Az antibakteriális szappanok ezen felül sokkal jobban kiszárítják a bőrt, mint a normál szappanok. A gyerekek érzékeny bőrének különösen nem használnak. A koszos gyerekek tisztálkodására teljesen megfelelnek a normál szappanok, a horzsolásokat, kisebb sérüléseket pedig a hagyományos fertőtlenítőkkel kell kezelni.
A gyártók nem így gondolják
Az antibakteriális szappanokat gyártó kozmetikai ipar azzal érvel, hogy triklozán tartalmú szereket több mint harminc éve használnak az egészségügyben anélkül, hogy a rezisztencia problémája egyáltalán felmerült volna.
A kutatók szerint ennek az az oka, hogy általában kevés időt töltünk kórházban ahhoz, hogy kialakulhasson a baktérium rezisztencia, szemben a folyamatos otthoni használattal.Az, hogy kórházakból a háztartásokba is bekerülhetnek az antibakteriális tisztálkodó szerek, jelentős piaci növekedést jelent, és ez elsősorban a gyártók érdekeit szolgálja, nem pedig a fogyasztók egészségét.
A közönséges szappan is megteszi
A betegségek és fertőzések megelőzésnek legegyszerűbb módja az alapos kézmosás, melyhez elegendő egy normál szappan és folyó melegvíz. A legfontosabb az, hogy ne feledkezzünk meg a kézmosásról, különösen ha nyilvános toalettet használtunk.
|